Idag starter rådyrjakta
- Written by NJFF
25. september starter den ordinære jakta på rådyr, etter at bukkejegerne har herska i rådyrterrengene sia 10. august. NJFF viderefører fjorårets Bedre jakt-undersøkelse for rådyrjegerne, og vil gjerne ha dine erfaringer med fellingssituasjoner og våpenvalg.
Tidligere har det vært gjennomført "Bedre jakt-undersøkelser" innen jakt på elg, hjort og villrein. I jaktsesongene 2013 og 2014 gjennomfører NJFF ei brei undersøkelse blant rådyrjegere, enten du skyter med rifle eller hagle: I utvalgte kommuner får alle rådyrjegere tilsendt et orienteringsskriv og et spørreskjema om førsteskudd mot rådyr. Alle andre som ønsker å delta, kan laste ned dette påBedre rådyrjakt-sidene til NJFF
- Hele undersøkelsa er en dugnad blant jegere - for jegere: Gjennom resultatene fra Bedre jakt-undersøkelsene, får du tilgang på erfaringer som det ville tatt en gjennomsnittsjeger flere hundre år med egen jakt for å opparbeide. NJFF håper derfor at jaktledere og valdansvarlige gjør undersøkelsa best mulig kjent blant egne jegere, sier NJFFs jaktkonsulent Webjørn Svendsen.
- Fellingstillatelser er ikke styringsverktøy
Rådyra i Norge lever på grensa av sin nordlige utbredelse. Det gjør bestanden sårbar for langvarig kulde og store snømengder. Årets milde vinter var et unntak særlig på Østlandet, etter flere tøffe vintre. Hvis vi ønsker å optimalisere jaktuttaket, er det viktig å basere seg på opplysninger fra samme høst som vi skal jakte, mener utmarksrådgiver Vidar Holthe i Norges Skogeierforbund: Han mener de kommunale fellingstillatelsene er et dårlig styringsverktøy.
- Retta avskytning må besluttes og gjennomføres av rettighetshaverne og jegerne sjøl. For elg og hjort er tilveksten det enkelt år relativ lik, mens det for rådyr og småvilt varier sterkt. Variasjonen er i liten grad tetthetsavhengig og kan derfor ikke forutsies – den må takseres. Fellingstillatelsene gir handlingsrom for betydelig feilbeskatning. Skyter du for eksempel for mange geiter, kan du komme til å overbeskatte bestanden, sier Holthe tilHjorteviltportalen.
Tell under bukkejakta
Utmarksrågiveren poengterer at det ikke er mulig å telle rådyr etter samme mal som «sett elg» og «sett hjort».
- Men vi kan få ei god registering av rekrutteringa dersom vi teller hvor mange kje hver voksen rådyrgeit har under bukkejakta. Dette kan gi et overslag over hvor dyr man kan skyte samme høst. Uttaket av voksne geiter bør ikke overstiger 25 prosent, for å sikre rekrutteringspotensialet. Forutsatt at man samarbeider om plan og gjennomføring på områder over 10 000 dekar, skal det mye til for å overbeskatte bukkene, sier Holthe, og legger til at Skogkurs kan gi praktiske råd på avskytningsplaner for rådyr.
Rådyrjakta i tall
I siste jaktår (2012/13) ble det felt 25.710 dyr, en nedgang på 980 dyr (-3,7 %) fra forrige jaktår (26.690 dyr). De tre siste jaktåra er blant de fire dårligste åra i siste tiår, og fangsten innebærer en bekymringsfull nedgang på 16,1 prosent i femårs-perioden.
Østfold har tradisjonelt vært det store rådyrfylket: I seks av de siste ti åra har fylket hatt de høyeste fellingstallene, med rundt 3500 dyr felt årlig. I siste jaktår ble det "bare" 3210 dyr, men verken Nord-Trøndelag (2.400) eller Vest-Agder (2.300) klarte kapre gullplassen som landets rådyrfylke. Flest rådyr ble felt i Sarpsborg med knapt 500 dyr og i Larvik med 450 dyr. På Vega i Nordland ble det skutt om lag 400 dyr, og det gjør øykommunen til den tredje største rådyrkommunen i 2013/2014, melder Statistisk sentralbyrå (SSB).
Flotte flått-tips
Rådyrjegere er godt kjent med flåtten - og etterhvert også hjortelusflua rundt Oslofjorden. Men det er liten vits i å slakte hjortevilt for fote for å komme borrelia-smitten til livs: Hjorteviltet er riktignok viktig som vert for flåtten, men flere forskningsprosjekt viser at flåtten renses for borrelia-smitte når hjortevilt er vert. Derimot er trekkfugler viktige i global spredning av flåttbårne smittestoff, melder nettsidene til Sørlandet Sykehus, der du også finner gode råd om hvordan du unngår flåttsmitte:
-
Bruk insektmidler for å unngå flåttbitt når du oppholder deg i fuktig blandingsskog.
-
Flått reagerer på hvitløk. Spis hvitløk - og du er bedre rusta mot flåttbitt.
-
Vask klær på 60 grader. Flått overlever i vaskemaskin på 40 grader.
-
Alternativt kan du tørke tøyet (gjelder særlig ull) i sola noen timer, for flått tåler ikke å tørke ut.
-
Fjern flått med pinsett. Ta tak helt nede ved huden og dra flåtten rett ut.
Velg riktig ammunisjon
Og fortsatt er det ikke lov til å bruke blyhagl i børsa. Som en hjelp til å velge riktig hagleammunisjon, kan du ta en titt i NJFFs ammunisjonsguide. Vær oppmerksom på at vismut-hagl i store størrelser kan ha en tendens til å splintre, slik at de dyrere alternativene kan være et bedre valg. De fleste jegerne bruker tross alt et fåtall rådyrpatroner hver sesong, slik at det fort lønner seg å velge noe som går godt i børsa di og gir ønska effekt.
Kommentarer